بالا
صفحه اصلی > یادداشت و مقالات > با حیوانات مهربان باشیم (۲)

با حیوانات مهربان باشیم (۲)

با حیوانات مهربان باشیم (۲)

آیا تاکنون این سؤال برایتان پدید آمده که از نظر دین، چه رفتاری بالاترین گناه است؟ در اسلام و همه ی ادیان، بالاترین گناه ظلم است، آن هم نسبت به کسی است که پناهی جز خدا ندارد و نمیتواند از هیچ راهی حق خود را مطالبه نماید، و اگر حقوق او را رعایت نکنیم، زندگانی او مختل میشود.

در برخی روایات، مصادیقی برای آن برشمرده اند و جالب آنکه در یک روایت حیوانات نیز در کنار مصادیقی از انسانها آورده شده است.

امام صادق علیه السلام فرمودند : سه گناه از بد ترین گناهان است (مکارم الاخلاق ص ۲۳۷) :

  1. کشتن حیوان

  2. ندادن مهریه ی زن

  3. امتناع از پرداخت مزد کارگر

کشتن حیوان، آنقدر قبیح و مذموم است که از جمله بدترین گناهان شمرده شده و فرقی نمیکند چه حیوانی باشد و با چه هدفی کشته شود؛ البته ذبح حیوان به منظور تغذیه، خارج از این مطلب است، زیرا در روایت آمده: «قتل البهیمه» نه «ذبح» و قتل به معنای کشتن حیوان است بدون هیچ دلیل عقلانی و شرعی.

سگ های ولگرد، اگر به شهرها می آیند، چون خانه و محل زندگی آنها را ما انسانها غصب کرده ایم، و اهمیتی برای حیات وحش و طبیعت قائل نشده ایم. پس چه دلیلی دارد که به صرف هجوم آنها به شهرها، یا احتمال انتقال بیماری، آنها را بکشیم، با اینکه می توانیم آنها را عقیم سازی کرده و در مکانهایی نگهداری کنیم، در عوض تخریب محیط زیست آنها.

پس به کسانی که سگهای ولگرد را میکشند بگویید گناهی بزرگ را مرتکب میشوند. به اشخاصی که برای تفریح به شکار میروند، بگوییم این شکار حرام است و حتی سفر به قصد آن نیز سفر حرام محسوب میشود.

کشتن حیوان برای تهیه پوستین و لباس و تزئینات و نیازهای غیر ضروری که صرفا برای مدگرایی و زیور و زینت صورت می گیرد، حرام است و نزد خدا عملی نابخشودنی است.

نگهداری حیوان در شرایط نامناسب که منجر به کشته شدن آن میشود، و آزار و اذیت حیوان که منجر به مرگ آن میشود، همه ی اینها ظلم به حیوانی بی دفاع وبی آزار است که متأسفانه برای بخشی از جامعه ما عادی شده است.

باعث تأثر است که افراد جامعه در برابر رفتارهای این چنینی هیچ عکس العملی از خود نشان نمیدهند چرا که در واقع مسائل اصلی جامعه ی ما اموری دیگر را در بر میگیرد ..!!!

سید مهدی طباطبایی

پیغام شما