بالا
صفحه اصلی > یادداشت و مقالات > یکم خرداد روز ملی بهره وری

یکم خرداد روز ملی بهره وری

یکم خرداد روز ملی بهره وری

یکم خرداد هر سال در ایران به نام روز ملی بهره وری و بهینه سازی مصرف نامگذاری شده است .

بهره وری استفاده مطلوب و موثر از انرژی ، منابع و سرمایه های یک جامعه می باشد . مصرف بهینه به مدیریت استفاده از منابع طبیعی مانند زمین ، آب، خاک ، گیاهان و حیوانات ، و منابعی مانند هزینه تولید و زمان اشاره می کند ، بطوریکه بر کیفیت زندگی هر دو نسل حاضر و آینده تاثیر گذار باشد .

بنابراین لازم است در ابعاد اجتماعی ، اقتصادی و محیط زیست آموزش ها و مهارت های لازم را فرابگیریم ، تا ایجاد تحول اجتماعی ، اقتصاد پررونق ، فرهنگ استفاده و بهره وری از انرژی ، مواد و منابع ، تولید و توزیع ثروت بیشتر، و بازسازی انرژی و منابع اجتماعی در مقیاس محلی و منطقه ای را یاد بگیریم.

از اهداف مهم بهره وری می توان به کاهش هزینه ، افزایش تولید و خدمات، افزایش کیفیت و استفاده بهینه از زمان و به طور کلی اصلاح الگوی مصرف اشاره کرد . از اهداف مهم بهره وری ، کاهش هزینه است ، دین مبین اسلام در موارد فراوانی به مؤمنان جامعه اسلامی سفارش می کند از منابع در اختیارشان درست استفاده کنند تا با پیش گیری از خسارت های احتمالی، هزینه ها را کاهش دهند . در فرهنگ غنی اسلام ، بهره وری تنها معیاری اقتصادی و مالی نیست ، بلکه برنامه ریزی دقیق و درست برای بهره گیری مناسب از لحظه لحظه عمر است.

تهیه و تنظیم : اتاق خبر واحد روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری فقه پویان بحرالعلوم

پیغام شما