بالا
صفحه اصلی > اخبار > سفر محیط زیستی موسسه بحرالعلوم به خوزستان

سفر محیط زیستی موسسه بحرالعلوم به خوزستان

سفر محیط زیستی موسسه بحرالعلوم به خوزستان

حاصل سفر محیط زیستی موسسه بحرالعلوم  به استان خوزستان : سه  برنامه در محوریت قرار گرفت

برنامه اول شرکت در جشن رفتگران طبیعت بهبهان در تاریخ ۱۴/۲/۹۷ با هدف قدرشناسی از افراد عضو این انجمن و شهروندان بهبهان که در راستای پاکسازی طبیعت این شهر در ایام تعطیلات نوروز به بهبود وضعیت طبیعت کمک کردند، برگزار شد.

از جمله عملکردهای این انجمن توزیع پاکت های زباله میان طبیعت گردانی که در ایام  نوروز به پارکها و جنگل های اطراف شهر می رفتند و تحویل به رفتگرهای طبیعت پس از برگشت. طرح بسیار موفقی بود و با استقبال زیادی رو به رو شده بود.

حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی موسس موسسه بحرالعلوم با شرکت در این مراسم و بیان سخنانی در راستای اهمیت طبیعت و لزوم پاسبانی از پاکی و نظافت منابع طبیعی، جنگلی، پارکها و محیط زیست بیاناتی داشت.

وی متذکر شد که شهر بهبهان با زمینه ها و قابلیت هایی که داردمی تواند به سبزترین شهر استان خوزستان تبدیل شود در سخنان خود به روایتی از امام حسین علیه السلام اشاره کرد  که حتی تکه نان که در زباله ها افتاده بردار، حضرت بر می دارد و به دست غلامش می دهد تا پس از بازگشت از قضای حاجت این تکه نان را تناول کند می فرماید این لقمه نانی که از زمین برداشته می شود می فرماید جدم فرمود لقمه نان را از روی زمین بر می دارد و تناول می کند در شکمش قرار نمی گیرد مگر آنکه خداوند متعال آن را از جهنم آزاد می کند

نظر حجت الاسلام طباطبایی در مورد برنامه بسیار مثبت و این عملکردها را مفرح دانست .همچنین در حاشیه مراسم دیدار و گفتگو با دوستان مختلف حامی محیط زیست از جمله جناب آقای محمد داس مه وکیل پایه یک دادگستری و مدافع حقوق حیوانات و محیط زیست که یکی از برگزار کنندگان  این مراسم بود، انجام شد.

مقدر شد که برای پیگیری برخی امور زیست محیطی استان به مراکز مختلف از جمله دادگستری و استاندارای استان خوزستان حضور پیدا کنند و جلساتی را با مسئولین محترم داشته باشند.

برنامه دوم موسسه بحرالعلوم در شهر اهواز مورخه۹۷/۲/۱۵  جلسه ای را با معاون محترم دادستان خوزستان جناب آقای گراوند در خصوص پیگیری برخی از مشکلات زیست محیطی استان داشتند.

طرح شکایات ومشکلاتی که در خصوص محیط زیست بیان شده بود از جمله:

  • مشکلات کانال آب رسانی در منطقه که به دلیل عدم وجود حصار در کانال موجب از بین رفتن حیوانات بسیار زیادی از جمله آهوان منطقه میش طاق
  • کشتار پرندگان مهاجر، نسبت کشتار و هم نسبت بازار فروش این پرندگان
  • رسیدگی و پیگیری این مشکلات مطرح شده توسط معاون دادستان

سومین برنامه جلسه با جناب آقای قدرت اله دهقان معاون سیاسی انتظامی استان داری خوزستان بود در این نشست به برخی از مشکلات زیست محیطی استان  از جمله کشتار پرندگان مهاجر و مسائل زیست محیطی که در سطح استان بخصوص در اهواز وجود دارد در رابطه با این مباحث  مفصلا  تبادل نظر گردید .

موافقت جناب آقای دهقان طی نامه نگاری که با وی صورت گرفت  نسبت به جمع آوری بازار پرندگان مهاجر شهر اهواز با رعایت نکات ایمنی بود.

برنامه دیگربا رئیس محترم صدا و سیمای مرکز خوزستان جناب آقای رحیمی صورت گرفت در این جلسه نسبت به ظرفیت های موسسه فرهنگی بحرالعلوم و اقداماتی که می تواند در راستای فرهنگی سازی و هدف سازی در زمینه ی مباحث اجتماعی صورت دهد توسط موسس موسسه توضیحاتی داده شد و مورد استقبال  رئیس محترم مرکز خوزستان قرارگرفت.

همچنین پیشنهاد تولید برنامه های مختلف فقه اجتماعی و ضبط برنامه ای طی ۱۵جلسه به مدت ۵دقیقه در شبکه سیمای خوزستان با عنوان خانواده و محیط زیست توسط حجت الاسلام طباطبایی داده شد.

شرکت در فرمانداری بهبهان با شرکت مدیران مختلف ادارات این شهر از برنامه های دیگر این سفر بود.

در این جلسه مدیر اداره محیط زیست، معاون فرمانداری، مدیر شهرداری شهرستان بهبهان وبرخی از حامیان محیط زیست هم حضور داشتند بسیاری از معضلات و مشکلات زیست محیطی  مطرح گردید و ماحصل جلسه طرح جمع آوری پسماند، حمل تخلیه زباله های بهبهان، جلوگیری ورود فاضلاب شهر بهبهان به رودخانه مارون که موجب مشکلات زیست محیطی در شهرهای پایین شده است، ایجاد کانکس برای محیط بانی مناطق اطراف شهر بهبهان،حفاظت از حیوانات  در حال انقراض و در آخر فرهنگ سازی برای نسل نوجوان و جوان و کودکان، مطرح شد. و برخی دیگر دیگر از مسئولین و حامیان محیط زیست بود.

،

پیغام شما