بالا
صفحه اصلی > مصاحبه ها > گفتگو با خانم دکتر سیما رئیسی، روشن دل فعال اجتماعی و محیط زیست

گفتگو با خانم دکتر سیما رئیسی، روشن دل فعال اجتماعی و محیط زیست

گفتگو با خانم دکتر سیما رئیسی، روشن دل فعال اجتماعی و محیط زیست

گفتگو با خانم دکتر سیما رئیسی روشن دل فعال اجتماعی و محیط زیست

  1. سیما رئیسی را کوتاه و مختصر معرفی کنید؟

سیما رئیسی هستم ساکن چابهار و در این روزها هم مشغول آماده کردن پایان نامه دکتری ام در رشته علوم سیاسی دانشگاه آزاد تهران مرکز می باشم.

  1. چطور و در چه سنی دچار معلولیت شدید؟

دوم راهنمایی بودم که پزشکان تشخیص دادند دچار بیماری آب سیاه هستم، کم کم شماره چشمم رفت بالا و الآن تقریبا کامل نابینا هستم و با کمک نرم افزار تایپ می کنم  و می نویسم.

  1. آیا جمله ” معلولیت محدودیت نیست” را باور دارید؟

بله و خیلی تلاش کردم تا به این باور رسیدم. وقتی بینایی ام را از  دست دادم از نظر روحی در وضعیت بدی قرار داشتم، بعد از مدتی تلاش کردم در زندگی ام تغییراتی به وجود آورم، کنکور دادم و دانشگاه زاهدان قبول شدم به دلیل دور بودن مسیر و  و ضعیتی که داشتم خانواده ام با دانشگاه رفتنم مخالفت کردند، خلاصه به هر ترتیبی که بود خانواده ام را راضی کردم و به کمک دختر خاله ام که هم دانشگاهی بودیم دوره لیسانس را گذراندم، در واقع دوره لیسانس دوره ثابت کردن خودم بود، در فوق لیسانس توانایی هایم را بروز دادم، و در دوره دکتری سعی کردم علایق و توانایی هایم را به ملسه ظهور برسانم، همچون انجام کارهایی عام المنفعه و نوشتن مقاله که از جمله علاقه مندی هایم است.

  1. زندگی را چگونه می بینید؟

زندگی براساس نوع نگاه آدم ها شکل می گیره، من هم از نگاه خودم به آن نگاه می کنم، نگاهم درونی هست و معتقدم اگر به دنبال تغییری در زندگی مان هستیم باید نگاه مان را تغییر بدهیم، من نگاهم را از جسم به روح تغییر دادم، روح است که جسم را به حرکت در می آورد و حتی ومحیط را، و متوجه شدم به هر میزان که نگاهم منفی باشد، همانقدر آسیب می بینم، ترجیح میدهم الهام بخش باشم تا منتقد، با توجه به رشته تحصیلی ام جنبه های منفی اموربیشتر در معرض دید است، اوایل نقد می کردم مسائل را، بعد تصمیم گرفتم نکات مثبت را ببینم  و منعکس کنم. با تغییر خودم می توانم روی اطرافیان و محیطم تغییر ایجاد کنم.

  1. چطور شد که وارد حوزه محیط زیست شدید؟

همیشه  از اینکه کسی زباله و پسماند روی زمین می ریخت ناراحت می شدم و اعتراض می کردم، متأسفانه فرهنگ بعضی از مردم  در مورد پسماند و زباله ضعیف است و به محیط بیرون از خانه شان اهمیت نمی دهند، و انتظار دارند که دولت چون مالیات می گیرد  پس وظیفه دارد محیط  را تمیز کند، بله من هم قبول  دارم که دولت باید زیر ساخت هارا آماده کند، اما مردم هم نباید انتظار داشته باشند که زباله های شخصی شان را هم دولت جمع کند، در واقع اگر مردم تغییر کند عملکرد دولت هم تغییر خواهد کرد.

  1. چگونه می شود هوای محیط زیست را داشته باشیم؟

با کمک تک تک آدم های عاشق محیط زیست، منِ عاشق محیط زیست باید به مردم اهمیت توجه به محیط زیست و وضعیت نگران کننده آن را نشان بدهم، فرهنگ توجه و حفظ محیط زیست باید بین مردم تبلیغ و ترویج بشود، در این زمینه مفعالان و عاشقان محیط زیست باید پیش قدم باشند.

  1. در مورد کلمات زیر هرچه به ذهنتان می رسید در قالب یک عبارت کوتاه بیان کنید:

محیط زیست:
بخشی از وجود هر انسان.

سیما رئیسی:
الهام دهنده، البته دیگران این را می گویند.

معلولیت:
اتفاق ناخواسته و غیر قابل پیش بینی  والبته قابل تغییر.

کودکی:
دوستش نداشتم خیلی، برخلاف خیلی از آدم ها که دوست دارند به کودکی شان برگردند من حتی نمی خواهم به دیروزم برگردم، عقب گرد را دوست ندارم، من به آینده نگاه میکنم بنظرم این از ضعف انسان است که در حال و آینده خودش نمی تواند مؤثرباشد و دوست دارد برگردد به گذشته.

  1. قهرمان زندگی شما کی بوده؟

من در زندگی ام دنبال الگو بودم تا قهرمان، الگوی من که بهم انگیزه می دهند هلن کلر و ماری کوری بوده اند.

  1. آینده را چگونه می بینید؟

پژوهش و تدریس و انجام کارهای عام المنفعه از جمله برنامه هایم در آینده است. دبیرانجمن نابینایان چابهار هم هستم و تلاش میکنم تا کلاس های آموزشی و توانبخشی برگزار کنم که البته امکانات محدودی داریم، امیدوارم مراکز توانبخشی بیشتر حمایت بشوند.

  1. چیزی که بیشتر از همه یک فرد دچار معلولیت را آزار می دهد چیست؟

نگاه ترحم آمیز و تحقیر آمیز جامعه به معلولین که قبل از اینکه انسانیت معلول را ببیند ناتوانی او را می بیند. ولی من سعی کردم از این نگاه گذر کنم و خودم را پیدا کنم.

پیغام شما