بالا
صفحه اصلی > یادداشت و مقالات > احادیث در نیکی درختکاری ( حقوق گیاهان )

احادیث در نیکی درختکاری ( حقوق گیاهان )

احادیث در نیکی درختکاری ( حقوق گیاهان )

برخی احادیث در نیکی درختکاری

عن رسول الله صلی الله علیه و آله قال: ما من مسلم یزرع زرعاً أو یغرس غرساً فیاکل منه طیر أو انسان او بهیمه الا کانت له به صدقه»(مستدرک ۱۳: ۴۶۰، حدیث ۳)

پیامبر (ص) فرمود: هر مسلمانی که بذری بیفشاند یا نهالی بنشاند و از حاصل آن بذر و نهال پرنده ای یا انسانی یا چرنده ای بخورد، آن برای او صدقه محسوب می شود.

عن رسول الله صلی الله علیه و آله: ان للزارع و الغارس أجراً فی کل ما یصیبه الناس و الطیور من ثماره و زرعه و ذلک بغیر اختیاره.» (احیاء العلوم۲: ۸۷۸)

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: برای کشاورز و درختکاری ، در هر چه که به مردم و مرغان از میوه و زراعش بدون اختیار برسد پاداش است.

عن رسول الله صلی الله علیه و آله: اطلبوا الرزق فی جنایا الارض»

رزق و روزی خود را از ژرفای زمین جستجو کنید.

الفضل بن أبی قره قال دخلنا على أبی عبد اللّٰه ع و هو یعمل فی حائط له فقلنا جعلنا اللّٰه فداک دعنا نعمله لک أو تعمله الغلمان قال لا دعونی فإنی أشتهی أن یرانی اللّٰه عز و جل أعمل بیدی و أطلب الحلال فی أذى نفسی‌.(الفقیه۳: ۱۶۳، حدیث ۳۵۹۵)

دوستان امام صادق علیه السلام از ایشان خواستند اجازه دهد آنان به درختان رسیدگی کنند، یا انجام آن را به غلامان واگذارند؛ اما ایشان اجازه نداد و در پاسخ فرمود: دوست دارم خداوند متعال ببیند که خود این کار را انجام می دهم.

عن أبی الحسن علیه السّلام‌: ثلاثه یجلون البصر: النظر إلى الخُضره، و النظر إلى الماء الجاری، و النّظر إلى الوجه الحسن‌.(المحاسن۲: ۶۲۲، حدیث ۶۹)

از امام موسی کاظم علیه السلام نقل شده که فرمود: سه چیز چشم را جلا داده و نور آن را افزایش می دهند؛ نگاه در سبزی، نگاه در آب جاری، و نگاه به صورت نیکو.

عن الباقر علیه السلام: انّ بایع الضیعه ممحوق و مشتریها مرزوق. (بحار الانوار۱۰۰: ۶۹، ۲۷)

از امام باقر علیه السلام نقل شده است که فرمود: هر کس باغ و زمین حاصلخیز را بفروشد، زیانکار است و کسی که آن را بخرد مرزوق و روزی با برکتی را دارا خواهد شد.

عن انس بن مالک قال: قال رسول اللّه صلى الله علیه و آله من بنى بنیاناً بغیر ظلم ولا اعتداء أو غرس غرساً بغیر ظلم ولا اعتداء کان له أجراً جاریاً ما انتفع به أحد من خلق الرّحمن.(مستدرک الوسائل ۱۳: ۴۶۰، حدیث ۶)

پیامبر (ص) فرمود: کسی که بدون ظلم و تعدی به دیگری درختی بکارد، تا زمانیکه یکی از مخلوقات خدا از آن بهره برد خداوند به وی پاداش خواهد داد.

عن یزید بن هارون قال: سمعت أبا عبد الله علیه السلام یقول الزارعون کنوز الأنام یزرعون طیبا أخرجه الله عز و جل و هم یوم القیمه أحسن الناس مقاما و أقربهم منزله یدعون المبارکین.(الکافی ۵: ۲۶۱، حدیث ۷)

کشاورزان گنج های مردمانند بذرهای پاکیزه را زراعت می کنند که خداوند آن را از دل خاک بیرون می آورد و آنان در روز قیامت نیکوترین جایگاه را در میام مردمان خواهند داشت. آنان به نام مبارک فراخوانده می شوند.

روى سیابه أنّ رجلا سأل الصادق علیه السّلام: أسمع قوما یقولون: إنّ الزراعه مکروهه، فقال: «ازرعوا و اغرسوا، فلا و اللّٰه ما عمل الناس عملا أحلّ و لا أطیب منه، و اللّٰه لنزرعنّ الزرع و لنغرسنّ غرس النخل بعد خروج الدجّال.(الکافی۵: ۲۶۰، حدیث۳)

سیابه گوید: مردی از امام صادق علیه السلام پرسید برخی می گویند: کشاورزی امری نکوهیده است. حضرت فرمود: زراعت کرده و درخت بکارید. به خدا سوگند هیچ عملی در اعمال مردم حلال تر و پاک تر از آن نیست. به خدا سوگند زراعت می کنیم و می کاریم حتی بعد از خروج دجال.

عن الصادق علیه السلام: فکّر یا مفضل فیما اعطی الانسان علمه… و کذلک اعطی علم ما فیه صلاح دنیاه کالزراعه و الغراسه و…»(بحارالانوار۳: ۸۲۲)

عن ابی عبدالله علیه السلام: و خلق له الشجر فکلف غرسها و سقیها و القیام علیها» (مستدرک الوسائل۱۳: ۴۶۰، بحار الانوار۳: ۸۶)

ان الله عزوجل اختار لأنبیائه الحرث و الزرع کیلا یکرهوا شیئاً من قطر السماء.»(الکافی ۵: ۲۶۰، حدیث ۴)

همانا خداوند عزوجل در میان کارها برای انبیا خود کار کشاورزی و درختکاری را برگزید تا از هیچ قطره آسمانی ناخشنود نباشد.

عن النبی صلی الله علیه و آله: من غرس شجره فأینعت غرس الله له بها شجره فی الجنه»(کنز العمال۳: ۸۹۰)

رسول خدا (ص) فرمود: هر کس درختی  ( درختکاری ) غرس کند تا به ثمر برسد، خداوند عوض آن را در بهشت درختی برای او غرس می نماید.

 

حقوق گیاهان

پیغام شما