بالا
صفحه اصلی > کتاب > کتاب حقوق بر آب در فقه اسلامی

کتاب حقوق بر آب در فقه اسلامی

کتاب حقوق بر آب در فقه اسلامی

نام اثر : حقوق بر آب در فقه اسلامی
پدیدآورنده : دکتر احمد رضا توحیدی ، سید محسن قائمی خرق
مشخصات نشر : قم ، پاییز ۱۳۹۵

این کتاب به بحثهای حقوقی آب در قالب حقوق بشر بر آب پرداخته و ضمن مقایسه ی برخی از قوانین و حقوق بین المللی بر آب با فقه اسلامی ، توانایی فقه در پاسخگویی به مسائل و مشکلات کنونی نسبت به آب را مطرح و تبیین نموده است.

سر آغاز کتاب از لحاظ فهرست نگاری با یک مقدمه توسط استاد حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبائی مدیر مؤسسه فرهنگی هنری فقه پویان بحرالعلوم به همراه یک پیشگفتار از نگارندگان کتاب آقایان دکتر احمدرضا توحیدی و سید محسن قائمی خرق به زیور طبع آراسته شده است . در ادامه با سه فصل(بحر) که هر کدام مشتمل بر سه بخش (بهره) است همراه میشویم.

فصل اول با عنوان “مبادی تصوری و تصدیقی” به طور مفصل به مباحث مفهومی و شناختی حول محور موضوع کتاب می پردازد.

فصل دوم کتاب که با عنوان “حقوق بر آب” معرفی گردیده است که با بخش مبانی حقوق بشر برآب آغاز و با عنوان حق دسترسی به آب پاک و سالم و بررسی مستندات این حق از منظر قرآن کریم و روایات و احادیث اهل بیت علیهم الاسلام و ادله عقلی ادامه میابد . در نهایت این فصل را با بخشی مفصل و درخور توجه که دکترین فقهی (حقوق بشر بر آب) نام گرفته به پایان میبریم.

“مباحث شتی” عنوان فصل سوم کتاب است که سه بخش مهم و کلیدی یعنی نهادهای متصدی حقوق آب در اسلام و قواعد فقهی در حوزه حقوق آب و مسئولیت های ناشی از آلودگی منابع آبی را در خود جای داده است .گفتنی است این فصل به مانند فصل دوم با نگارش عالمانه و دقیق خود میتواند قابل توجه و مطمع نظر قرار گیرد.

در پایان نگارندگان به برخی فتاوی مراجع عظام در زمینه حقوق آب اشاره داشته و کتاب را با فهرست منابع و مآخذ شامل کتاب ها و مقالات مورد استفاده که بیش از دویست عنوان میشود به همراه منابع لاتین و … به پایان میبرند.

شایان ذکر است این کتاب میتواند در کنار استفاده برای عموم علاقه مندان ، منبع بسیار مناسبی جهت مطالعات تحقیقی دانشجویان و حقوقدانان محترم در موضوع حقوق آب قرار گیرد.

حقوق آب در اسلام

پیغام شما