بالا
صفحه اصلی > اخبار > مهاجرت امید، آخرین درنای سیبری از فریدونکنار

مهاجرت امید، آخرین درنای سیبری از فریدونکنار

مهاجرت امید، آخرین درنای سیبری از فریدونکنار

 مهاجرت امید، آخرین  درنای سیبری

درنای سیبری (نام علمی: Grus leucogeranus) پرنده‌ای از خانواده درنایان است.این پرنده ظاهر خاصی دارد که آن را از دیگر پرندگان متمایز می‌کند.آخرین درنای سیبری پرنده‌ای بزرگ با قدی نزدیک به یک و نیم متر و فاصله دو بال بیش از ۲ متر و بدنی یکدست سفید است که پاهای بلند سرخ رنگ دارد و منقار بلند سیاهی روی صورت قرمز رنگ آن نشسته‌است.

مهاجرت امید، از فریدونکنار و پرواز به سوی سیبری تک درنای سیبری ده سال است فریدونکنار می آید و مهربانیش را از ما دریغ نمیکند .درنا ولی شاهد است که چه بر سر هم زیست هایش آمده است در فریدونکنار …قتل عام وحشیانه ی اردک ها و غازها و قو ها و چارتایی ها و حتی پرندگان حرام گوشتی چونان حواصیل …همه ی اینها را امید شاهد بوده ، و مهاجرت خود را به سوی سیبری شروع کرد. شاید سال آینده امید این زیبا روی سیاه بال را نبینیم و تاسف بخوریم بر آنچه بر پرندگان مهاجر سیبری آورده ایم .

بیشتر از دیگر گونه‌های خانواده درنایان به آب وابسته است. تغذیه، لانه‌سازی، زادآوری و زمستان‌گذرانی این پرنده در تالابهای ترجیحاً وسیع و کم عمق (حداکثر ۳۰ سانتیمتر) آب شیرین با میدان دید مناسب است. محدوده زادآوری جمعیت شرقی در بین زمینهای تالابی با پوشش علفهای بلند و توندرا بوده و جمعیت مرکزی در باتلاقهای خزه دار و زمینهای باتلاقی است.

تغذیه، امید سیبری

بیشتر از ریشه‌ها، جوانه‌ها، دانه‌های گیاهان آبزی است اما از حشرات، ماهی‌ها و جوندگان کوچک نیز تغذیه می‌کند. زمان مهاجرت شمالی در چین در ماه مارس صورت گرفته و در پاییز مهاجرت به سمت جنوب از اواخر ماه اکتبر تا نوامبر انجام می‌گیرد. درنای سیبری معمولاً در اواخر ماه مه تا اواسط ماه ژوئن دو تخم می‌گذارد اما غالباً یکی آز آن‌ها تبدیل به جوجه می‌شود.

مسیر مهاجرت این یک پرنده از فریدون‌کنار به سوی سواحل غربی دریای خزر ادامه پیدا کرده و پس از گذشتن از استان گیلان، جمهوری آذربایجان، داغستان، و منطقه آستراخان روسیه به سوی شمال قزاقستان رفته و سپس تا رودخانه اوب در نزدیکی اقیانوس منجمد شمالی ادامه می‌یابد.

آخرین درنای سیبری

پیغام شما